4 spôsoby ako sa už za 1 minútu zbavíte stresu

LifeStyleZaujímavostiZdravie

Každý jeden deň čelíme stresovému preťaženiu – v práci aj doma, vo verejnej doprave a na linke pri pokladni v obchode s potravinami. Tieto stresy sú však zvyčajne situačné, takže nemôžu mať významný vplyv na naše psychologické zdravie. Avšak iba vtedy, ak im nebudete venovať pozornosť. V opačnom prípade vám môžu prerásť problémy cez hlavu a vaše telo sa začne negatívnym vplyvom brániť.

4 spôsoby ako sa už za 1 minútu zbavíte stresu

4 spôsoby ako sa už za 1 minútu zbavíte stresu (Foto: unsplash.com)

Podľa štatistík trpí viac ako 70 % obyvateľov veľkých miest fyzickými príznakmi spôsobenými stresom. Medzi ne patrí únava, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, svalové napätie, strata chuti do jedla (alebo naopak stresové prejedanie), ako aj znížená sexuálna túžba. Zároveň približne 80 % ľudí uvádza psychologické príznaky, ako je podráždenosť, hnev, nervozita a nedostatok energie.

Dôvodov je niekoľko, niekomu mohlo navodiť stres odlúčenie a dôstojný pohreb vo Zvolene, inému spôsobuje problém práca. Našťastie existujú jednoduché spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom, ktoré navyše fungujú prekvapivo rýchlo.

Dýchajte správne

Štúdie ukazujú, že dýchacie techniky sú jedným z najlepších spôsobov, ako sa v prípade núdze upokojiť. Pokúste sa zhlboka nadýchnuť (pre 10 impulzov) a pomaly vydychovať (pre 8 impulzov), aby ste zvládli stres. Ak stále cítite stuhnutosť svalov, zopakujte toto cvičenie znova.

Počúvajte hudbu

Je dokázané, že hudba má schopnosť meniť chemické zloženie telesných buniek, a to treba mať na pamäti. Keď teda idete do práce, zapnite si svoje obľúbené rádio, nevzdávajte sa svojich slúchadiel, ani keď jazdíte v metre. Odborníci poznamenávajú, že hudobný sprievod je jednou z tých vecí, vďaka ktorej môžete urobiť každý svoj deň neuveriteľne krásnym.

Noste jasné farby

Farby fungujú ako hudba, takže ak chcete zvýšiť účinnosť protistresovej kampane, skúste skombinovať tieto dva body. Vedecké experimenty naznačujú, že akékoľvek svetlé farby môžu pozitívne ovplyvniť chémiu tela, a tým znížiť stres. Ale pozor: vyberte si teplé farby, nie studené, aby ste sa vyhli opačnému efektu.

Urobte si masáž rúk

Podľa štúdií uverejnených v roku 2008 v časopise Alternative and Complementary Medicine, iba päť minút masáže rúk významne znižuje úroveň stresu v tele. Vedci dokázali, že masáž ovplyvňuje biochémiu tela, zmierňuje depresiu a úzkosť. Vyskúšajte to! Tieto postupy sú jednoduché a rýchle a nezaťažujú váš organizmus ako antidepresíva.

Text:PR

Comments are closed.