Sezóna cukety je tu – na aké spôsoby si ju môžete pripraviť?

Bývanie a domácnosťLifeStyleNávodyZaujímavosti

Cuketa je veľmi obľúbenou zeleninou. Nie len že sa jednoducho pestuje a prežije aj horšie podmienky. V kuchyni ju viete využiť na množstvo spôsobov a je veľmi zdravá. Niektorí cuketu neznesú, no je to hlavne kvôli tomu, že si ešte nenašli ten správny recept, ktorý by si vychutnali a nie je zložitý. V tomto  článku máme pre vás tipy na to, ako využiť cuketu zo záhrady, keďže akurát je obdobie, kedy dozrieva.

Sezóna cukety je tu – na aké spôsoby si ju môžete pripraviť? (Foto: unsplash.com)

Cuketa ako príloha

V lete nám moc nechutia ťažké prílohy, akými sú napríklad zemiaková kaša, hranolky alebo šaláty s majonézou. Potrebujeme niečo ľahšie, no zároveň by nás to malo zasýtiť. Cuketa sa môže k mäsu podávať v surovej forme, aby bola osviežujúcejšia alebo varenej, kedy bude mať výraznejšiu chuť. Prílohou môže byť zeleninový šalát s cuketou, balkánskym syrom a olivovým olejom. Tiež môžete cuketu nastrúhať na „špagety“, ktoré dochutíte len soľou a korením.

Cuketové placky

Najobľúbenejším jedlom z cukety sú jednoznačne placky. Je to taký tradičný bezmäsitý recept, ktorý vás zasýti, no zároveň zjete niečo zdravé. Obľubujú ich aj deti a príprava je jednoduchá. Cuketu najprv vydlabete a nastrúhate nadrobno. Nechajte ju chvíľu odstáť a vylejte prebytočnú šťavu. Pridajte 2 vajíčka, pretlačený strúčik cesnaku, soľ, korenie, rascu a majorán. Zmes premiešajte a pre lepšiu konzistenciu môžete pridať aj 2 nastrúhané zemiaky. Cesto sa nesmie rozpadávať. Placky formujte a vyprážajte na oleji.

Cuketa na grile

Grilovaná cuketa má úplne inú chuť, než pri ostatných spôsoboch prípravy. Navyše sa s ostatnými druhmi zeleniny hodí k poriadnemu kusu mäsa. Ideálne je, ak si ju nakrájate na 1 centimeter hrubé kolieska. Poukladajte ju na gril a pokvapkajte olivovým olejom. Dochutiť ju môžete sušeným cesnakom a korením na grilovanú zeleninu. Takto si ju môžete pripraviť aj v rúre, potrebuje 25 minút na 180 stupňoch.

Comments are closed.